Urządzanie biura – ekspert z salonu mebli biurowych z Katowic doradza jak uniknąć błędów
4 (80%) 1 vote

Biuro to dla wielu pracowników miejsce, w którym spędzają po kilka, a nawet kilkanaście godzin dziennie. Przebywanie tak długo w jednym miejscu sprawia, że szczególnie mocno odczuwamy wszelkie, nawet z pozoru drobne niedogodności. Przed przystąpieniem do projektowania biura warto zapoznać się z często popełnianymi błędami, żeby samemu ich uniknąć. Specjaliści z salonu mebli biurowych w Katowicach przekonują, że dobrze zaprojektowane biuro to inwestycja, która bardzo szybko zacznie procentować.

Błąd pierwszy – pomieszczenie niedostosowane do przepisów BHP

Jeżeli prowadzimy firmę i zatrudniamy pracowników, sposób w jaki urządzamy biuro nie jest jedynie kwestią naszego gustu. Warto zawczasu zdać sobie sprawę, że projekt takiego miejsca musi uwzględniać szereg przepisów BHP. Biura możemy podzielić na pomieszczenia, w których wykonywana jest praca stała (w ciągu jednej doby pracownicy przebywają w nich co najmniej cztery godziny), a także praca czasowa (trwająca średnio od dwóch do czterech godzin).

Szczególnie warunki muszą spełniać pomieszczenia biurowe, w których odbywa się praca stała. To w nich na każdego pracownika powinno przypadać trzynaście metrów sześciennych pomieszczenia, w tym również dwa metry kwadratowe podłogi (nie mogą stać na niej meble i inne sprzęty biurowe). Miejsce pracy musi ponadto uwzględniać ruch dwukierunkowy – dodaje ekspert z salonu mebli biurowych z Katowic.

Dostosowanie pomieszczenia biurowego do wymogów BHP to obowiązek każdego pracodawcy. Niedostosowanie się do niego skutkuje wysokimi karami.

Błąd drugi – nieodpowiednie meble biurowe (biurko)

Również w sytuacji, kiedy planujemy zakup mebli biurowych dla naszych pracowników, nie powinniśmy polegać tylko i wyłącznie na swojej własnej intuicji. Długotrwała praca przy nieodpowiednim biurku może grozić poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Przede wszystkim blat takiego mebla powinien być duży. Pracownik musi swobodnie ułożyć na nim zarówno laptopa, jak i wszystkie inne rzeczy potrzebne do pracy.

Jednym z poważniejszych błędów, które popełniamy przy zakupie mebli takich jak biurka jest zapominanie, że będą pracować przy im osoby o różnym wzroście. Nawet jeżeli dany mebel będzie odpowiedni dla pracownika mierzącego sto sześćdziesiąt centymetrów, może być on niewygodny dla osoby mierzącej dwa metry.

Rozwiązaniem tego problemu jest zakup biurek z możliwością regulacji wysokości. Taka funkcje sprawia, że każdy pracownik może dostosować mebel do swoich potrzeb.

Co więcej biurko musi charakteryzować się odpornością na intensywne użytkowanie. Nie warto oszczędzać na jego zakupie, gdyż może się okazać, że bardzo szybko będziemy zmuszeni je wymienić.

Błąd trzeci – krzesło biurowe nie spełniające zasad ergonomii

Część przedsiębiorców zapomina, że cechy fotela biurowego określa Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Zgodnie z przepisami krzesło, na którym siedzą nasi pracownicy musi być bezwzględnie stabilne. Jego podstawa powinna składać się z pięciu (lub więcej) podpór na kółkach. Dobre krzesło biurowe posiada oparcie, które pozwala na komfortowe ułożenie ciała. Warunkiem obowiązkowym jest także wygodne siedzisko. Jako, że  tego typu meble biurowe przeznaczone są dla wielu pracowników, bardzo ważne jest, żeby posiadały regulowane siedzisko. Duże znaczenie ma także regulacja oparcia. Zgodnie z przepisami oparcie powinno dać się przesunąć o pięć stopni do przodu, a także o trzydzieści stopni do tyłu. Podłokietniki powinny być umieszczone na wysokości od dziewiętnastu do dwudziestu pięciu centymetrów powyżej siedziska. Co więcej krzesło biurowe musi pozwalać pracownikowi na obracanie się o trzysta sześćdziesiąt stopni wokół osi pionowej.

Błąd czwarty zdaniem eksperta z Katowic to oszczędzanie na jakości

Jednym z popularniejszych błędów, które popełniają właściciele biur jest oszczędzanie na ich wyposażeniu. Należy pamiętać, że oszczędności takie są jedynie pozorne. Kiedy wybieramy meble i sprzęt wykonany ze złych jakościowo materiałów, zazwyczaj bardzo szybko ulega on zniszczeniu i konieczna staje się jego wymiana. Co więcej gorszej jakości meble biurowe objęte są krótszym okresem gwarancyjnym, dlatego w przypadku zniszczenia często nie możemy ich nawet zareklamować.

Gdzie szukać mebli biurowych w Katowicach?

Wykwalifikowani sprzedawcy z salonu meblowego w Katowicach (Nonameoffice.pl) doskonale zdają sobie z błędów jakie popełniamy przy zakupie mebli, dlatego chętnie podzielą się wiedzą i doświadczeniem. Jeżeli zależy nam na zakupie mebli biurowych, które będą z nami przez lata, koniecznie znajdźmy profesjonalny salon. W Katowicach istnieje co najmniej kilka tego rodzaju miejsc. Najszybciej znajdziemy je za pośrednictwem wyszukiwarki internetowej.